Çoğu zaman düşünürüz: “Ne olacak canım, kirada gayet güzel idare ediyoruz, ne gerek var ev almaya.” Ev ileriye dönük yaptığımız, kendimizi ve ailemizi güvence altına aldığımız bir yatırımdır.

Bir ev satın almak, hayatınızda alacağınız önemli finansal kararlardan biridir. Bu kararı vermeden önce aklınızda sorular biriktiyse ve özellikle ilk kez ev alıyorsanız, sistemli hareket ederek, bu süreci hem kısaltabilir hem de en verimli hale getirebilirsiniz

Gayrimenkul konusunda bizlere danışabilirsiniz.

Ev satın alma sürecinde, karar verirken profesyonel destek almak işinizi kolaylaştıracaktır. Satın alınacak evin bulunduğu muhitteki gayrimenkul danışmanlarının portföylerini gözden geçirip, size en uygun olanını seçebilirsiniz. İşinin ve bölgesinin uzmanı olan bir gayrimenkul danışmanı bütçe ve beklentinize uygun seçenekleri sizin için sıralayacaktır. Bu yüzden sizler için buradayız

Kiralara bakın
Ev alırken bölgedeki ev fiyatlarını ve kiralarını karşılaştırın. Bazı bölgelerde ev satın almak kiralamaktan daha makul olabilir.

Ev büyük bir yatırımdır. Özellikle gelecek hakkında bizlere kendimizi güvende hissettirir. İyi bir araştırma ve bilinçli karar almak önemlidir. Kirada uzun yıllar yaşasanız bile ev sizin değil. Emeklilik döneminde sigorta işlevi gören ve tamamen size ait eviniz olur. Bununla ilgili halk arasında hep söylenen bir söz vardır: “Evinize çaktığınız çivi sizin olsun.”

Bu Dönemde Ev Satın Almak İçin 6 Sebep

Artan inşaat maliyetlerine rağmen yerinde sayan konut fiyatlarının yanı sıra devletin konut alıcısına sağladığı teşvik ve yeni düzenlemelerle ev almak isteyenlere en uygun şartlar oluşturuldu.

1- FİYATLAR UYGUNA
Artan konut maliyetlerinin, daralan konut pazarında henüz fiyatlara yansımamış olması, oturmak için bir ev almak isteyenler kadar yatırım için ev alacaklar için de büyük bir fırsat oluşturuyor.Üstelik uygun fiyatla satılan evlerin çoğu tamamlanmış ve oturuma ya da kiralamaya hazır. Uzmanlar yeni projelerin artan maliyetler dolayısıyla bu kadar uygun fiyatlarla satışa sunulamayacağını, bugün ev alanların kısa süre içinde yüksek prim oranları elde edeceğini söylüyor.

2- TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAM
Mayıs 2017'den bu yana ev ve işyerleri için uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019'a uzatıldı. Buna göre, normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimle binde 15 olarak tahsil ediliyor. Gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken tapu harcı, hem alıcıdan hem de satıcıdan alınıyor. 500 bin lira olan bir evde 10'an bin lira olan tapi harcı 7 bin 500 liraya düşüyor.

3- KDV İNDİRİMİNDEN YÜZDE 10 KAR
Konut sektörüne yönelik katma değer vergisi (KDV) indimi de 3 ay daha uzatıldı. Konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Yüzde 10 oranındaki bu indirimle 500 bin liralık bir evde alıcının karı 50 bin lira.

4- EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜ
Geçen yıl hükümetin konut sektörünü canlandırmak için sağladığı teşviklerden biri de alım satım komisyonlarının yüzde 6'dan yüzde 4'e düşürülmesi oldu. Buna göre, eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de yüzde 2'ye indirildi. Böylece 500 bin liralık bir evin komisyonu 10 bin lira düştü.

5- KONUT HESABINA DEVLET KATKISI ARTTI
Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin liraya yükseldi. Konut hesabı açanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor. Uzun vadeli bir teşvik olan konut hesabını, konutu almadan en az 3 yıl önce açtırmak ve en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapmak gerekiyor.

6- 0.98'LİK KONUT KREDİ FAİZİ CAZİP
Kamu bankalarının başlattığı ve İş Bankası ile Kuveyt Türk'ün de destek verdiği kampanyaya göre, bu bankalarla çalışan üretici firmalardan ev alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredilerinde yüzde 0,98 faiz oranı uygulanıyor. Bankaların konut kredi faiz oranlarının yüzde 2'lerde seyrettiği bu günlerde 0,98 faiz oranıyla 10 yıllık vadede kredi alan konut alıcısının toplam karı 470 bin lirayı geçiyor.Aylık taksitler ise yaklaşık 11 bin liradan 7 bin 100 lira seviyesine iniyor.

 

TALEP FORMU