Kenarda birikmiş paranızı gayrimenkule yatırmak, uzun vadede kazançlı çıkmak istiyorsanız, “Yatırım için daire mi yoksa dükkan mı seçilmelidir?” sorusu kafanızı çoktan işgal etmeye başlamış demektir. Birikiminizi doğru değerlendirmek, karlı bir gayrimenkul yatırımı yapmak ve olası zararları önlemek için iki seçenek için de avantajları ve dezavantajları değerlendirmelisiniz.

Yatırım için daire mi yoksa dükkan mı karar vermeden önce yapılan yatırımın amorti süresi hesaplanmalı

Ticaretle uğraşanlar ve yatırımcılar, dükkanların amorti sürelerinin daha kısa olduğunu, dolayısıyla daha karlı bir yatırım aracı olduğunu belirtmektedir. Öncelikle karlı bir yatırım yapıldığından emin olmak için, yatırımın kendini amorti etme süresini hesaplamak gerekir.

Konut veya dükkan satın almak için yatırılan parayı, aylık elde edilecek kira bedeline bölerek, bir ay hesabı çıkarmakla işe başlanabilir. Her iki seçenek için de, amorti süresi 150 ayın üzerindeki yatırımların, uzmanlar tarafında karlı olarak değerlendirilmediği akılda bulundurulmalıdır. Karlı bir yatırım yapmak için, daireye ve dükkana yapılacak yatırımın amorti süresi hesapladıktan sonra, en kısa sürede kendini amorti edecek olan tercih edilmelidir.

Aynı semtte ve fiziki yapıda bulunan bir dükkan ve bir daire karşılaştırıldığında, dükkanın kira getirisi yüksek olduğu için kendini daha kısa sürede amorti ettiği söylenebilir. Daire ile eşit koşullardaki dükkan için amorti süresi 10-12 yıl iken, daire için bu süre 15-18 yıl kadar sürebilir.

Her ne kadar dükkan kiraları dairelere göre fazla gibi görünse de, satın alınacak gayrimenkulün fiziki durumu, kullanışlılığı, konumu gibi etkenler de göz önüne alınmalıdır. Dükkan/iş yeri olarak kiraya verilecek olan gayrimenkulün lokasyonu da kritik bir öneme sahiptir.

Kira getirisi için ev yerine, dükkan alınması en mantıklı karardır. Aynı paraya satın alacağınız dükkan veya evin kira getirilerini karşılaştırırsanız dükkan getirisinin daha yüksek olacağını göreceksiniz.

 

TALEP FORMU